پروژه ,پایان نامه , تحقیق , کارآموزی و .....

پروژه و پایان نامه , کار تحقیقی پاورپوینت و مقالات دانشجویی

اطلاعیه فروشگاه

کلیه محصولات فروشگاه تست شده اند .در صورت هرگونه مشکل می توانید با اینجانب تماس حاصل فرمائید.ضمناً در صورت نارضایتی کل مبلغ پرداختی قابل بازگشت می باشد.در صورت هرگونه سوال می توانید با ما تماس بگیرید. تلفن تماس : 09178424832 مجید انصاری

مقاله رشته معماری با عنوان\" جایگاه نقوش کاشیکاری قاجار\"

مقاله  رشته معماری  با عنوان" جایگاه نقوش کاشیکاری قاجار"  به صورت فایل ورد(20صفحه) و قابل ویرایش می باشد.

بصورت کامل و همراه چکیده و فهرست مطالب و عکس های مختلف و کار شده در قالب مقاله همایشی  می باشد.مقاله کار شده توسط اینجانب می باشد و در هیج سایت دیگری نمی باشد.بصورت کاملا تخصصی و با  استفاده از کتب معماری زیاد و زیر نظر تخصصی کارشناسان معماری کار شده است.

 

جهت استفاده دانشجویان عزیز رشته معماری

چکیده :

هدف از تحقیق حاضر بررسی جایگاه نقوش کاشیکاری قاجار می باشد.دوره قاجار را مي توان دوره نوآوري و شروع تحولات جديد در هنر و معماري ايران دانست. از جمله اين تحولات، رابطه فزاينده و مراودات مختلف با غرب است که به دنبال ورود دانش ها و علوم جديد به ايران،شاهد تاثيرات ويژه اين امر بر هنر و معماري و به ويژه بر تزئينات بناها در دوره قاجار هستيم.

در اين مقاله از روش تحقيق توصيفي - تحليلي و مطالعات کتابخانه اي در مورد نقوش کاشیکاری قاجار استفاده شده است و تاثير اين نقوش  بر تزئينات مسجد - مدرسه هاي دوره قاجار مورد بررسي و ارزيابي قرار گرفته است. بر اساس بررسي و مطالعات صورت گرفته، قسمت عمده اي از تزئينات و نقوش کاشي کاري مسجد - مدرسه هاي دوره قاجار از عکس ها، تمبر ها و کارت پستال هاي آن دوران الگو گرفته شده و تصاويري از آثار تاريخي، مناظر طبيعي و معماري، پرندگان، انگور، تاج، انسان و فرشته بال دار، انسان با لباس اروپايي، طرح گل و گلدان و کاسه بشقاب سازي همراه با دسته گل هاي مختلف به ويژه گل سرخ و زنبق در نقوش و تزئينات کاشي کاري و حجاري اين بناها به چشم مي خورد.

بررسی، مطالعه و مقایسه در نقوشی کاشیکاری در دوره قاجاریه میتواند باعث بازشناسی هویت فرهنگی معماری در این دوره شود. یافته های تحقیق نشان میدهد که بیشتر تزئینات کاشیکاری به کار رفته در  دوره ی قاجار تحت تأثیر هنرهای تزئینی غرب به صورت طبیعت گرا، غیرانتزاعی و تقلیدی هستند.

کلید واژگان : نقوش کاشیکاری ، قاجار ، هنر ، معماری ، تزئینات

 

 

 

مقدمه:

یکی از دلایلی استفاده از کاشی، مسئله ی محکم بودن و مقاوم بودن آن در مقابل حادثه های طبیعی، مانند باد، باران، آفتاب، و عناصر شیمیایی و کنشها و کششهای فیزیکی در ساختمان است (مکی نژاد،مهدی، ۱۳۸۹، ص 68) هدف کاشیگر و کاشی ساز از آفرینش چنین آثار هنری، هرگز رفع احتیاجات عمومی و روزمره نبوده بلکه شناخت هنرمند، ارزیابی و ارضای تمایلات عالی انسانی و مذهبی، مایه ی اصلی کار او بوده است (کیانی و دیگران،محمدیوسف، ۱۳۶۲، ص 23). آرای گوناگونی درباره ی دلیل استفاده از کاشی مطرح شده است اما بیشتر نظرهایی معطوف به مسئله ی زیبایی شناختی تزیین ها است و مسئله ی استحکام، در درجه ی دوم اهمیت قرار دارد (مکی نژاد،مهدی، ۱۳۸۹،ص ۶۸). بنابراین، نقشی کاشی از دو جنبه اهمیت دارد: ۱- استحکام ۲- زیبایی. ویژگی های کلی هنر و معماری دوره قاجار هنر دوره دوره تداوم مستقیم هنرهای ادوار پیشین نبود بلکه ناشی از سه مشخصه و ویژگی بنیادی بود: ۱- جدایی روزافزون فرهنگ ایرانی از سنت اسلامی در نتیجه ی پیروزی تشیع و رقابت با امپراطوری عثمانی. ۲- ورود هر چه بیشتر عناصر هنر مردمی و عامیانه.۳- وابستگی رشد یابنده به تاثیرات هنر غربی.

تزئینات و نقوشی از عوامل بسیار مهم در معماری ایران می باشد که دربردارنده تجارت اجتماعی، فرهنگی و معتقدات مذهبی دوران خود هستند. با گذشت زمان این نقوشی دچار تغییر و تحولاتی شده اند. تزئین در هنر اسلامی برای بیان فضای قدسی است تا به افقی های برتر اعتلا یابند و رنگ و هویت معنایی و نهایتاً شخصیت فوق طبیعی و معنوی بیابند (رهنورد ، زهرا، ۱۳۸۷، ص 23). در دوران اسلامی و در ایران نخستین نشانه های کاشیکاری بر سطوح معماری، به حدود سال ۴۵۰ ه.ق بازمیگردد و در زمان قاجاریه به اوج رسیده است. در این دوره صنعت کاشی گسترش یافت؛ به طوری که ساخت کاشی های زرین فام و به کارگیری آن در معماری به ویژه در بناهای مذهبی از اوایل دوره ی قاجار آغاز شد و درنهایت، در زمان خوارزمشاهیان و ایلخانیان به اوج ترقی رسید. (مولوی،عبدالحمید، ۱۳۴۹، ص 56).

اهميت دوره قاجار را مي توان به دليل آغاز تقابل سنت و مدرنيته در ايران دانست. در اين دوره تحولات اساسي در كليه شئون زندگي ايرانيان و به طبع معماري روي داد . منابع تاريخي عوامل متعددي را به عنوان ريشه هاي اين تحول مورد توجه قرار مي دهند.

 ******************************

تصوير( ١)- رابطه هنر و معماري دوره قاجار با تحولات و دانش هاي جديد((مولوی،عبدالحمید، ۱۳۴۹، ص 56).پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 4,900 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
توجه: خرید کمتر از 10,000 تومان مشتری گرامی ، برخی بانک ها از جمله بانک ملت اجازه خرید اینترنتی با مبلغ کمتر از 10000 تومان را نمی دهند باتوجه به قیمت این محصول اگر در پرداخت مشکلی داشتید از کارت سایر بانک ها برای پرداخت استفاده کنید.
ایمیل
موبایل
کمک به هزینه درمان بیماران سرطانی
کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
neghosh-ghajar_1739404_3857.zip1.9 MB